Упродовж чотирьох днів у Києві проходив V щорічний Фестиваль української дитячої книги  «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

Музей книги і друкарства України, який є організатором цього фестивалю, перетворився на чарівну казку. Тут кожна дитина входила у роль чаклуна і знаходила собі цікаве заняття: від малювання, читання, створення книжкових закладок до виготовлення різноманітних фігурок з шоколаду, акторської гри, і знайомства з улюбленим письменником.
Одним з пріоритетних завдань фестивалю залишається популяризація української дитячої книги, на який організатори запрошують найкращих письменників, художників та видавництва. «Українська дитяча книга сьогодні представлена на високому рівні, — сказала ініціатор фестивалю і директор Музею книги і друкарства України Валентина Бочковська. — Діти люблять того ж Олексадра Гавроша, Сашка Дерманського, Івана Малковича, Володимира Рутківського, Анатолія Качана. Нам є що сказати і показати».
За словами Валентини Бочковської цьогорічний фестиваль приурочили доблесті й звитязі українських воїнів. Так кожен відвідувач мав нагоду взяти участь в акції «Твоя книга для твого однолітка на сході України». Люди із задоволенням приносили книги з дому та купували нові, які днями будуть передані дітям до шкільних бібліотек Луганської та Донецької областей. Збирали в Музеї і гроші пораненим хлопцям, які перебувають в київському госпіталі і потребують допомоги. Крім того бажаючі підписували листівки для бійців на Сході від Магів та Янголів.
«Сьогодні, як ніколи, ми маємо наповнювати світ дітей чимось добрим і світлим, бо хтось із них надто швидко став дорослим і вже знає, що таке війна, а ще хтось втратив тата і віру в чудеса. — наголосив Заслужений артист України Тарас Компаніченко. — В книги ми повинні вкладати патріотизм. І нашою культурою заповнювати серця наших дітей, бо саме нам належить повернути казку, в якій ще вчора вони жили».
Дивовижний світ казки оживав на очах дітей під час виставки арт-буків. Зчитувати тексти можна було з м’яких іграшок, паперових замків та навіть одягу. «Тату, тату, дивись яка книга!», — вигукнула світловолоса дівчинка, побачивши, демонстрацію сукні-читайки. Привертала до себе увагу і арт-книга, виконана у форматі pop-up, на сторінках якої в повній красі з’являлася архітектурна спадщина Києва від давньоруського стилю до модерну. Полонили як дорослих, так і дітлахів лялькова вистава «Принцеса Стрибунка» Єжи Дворського та моно вистава “Маленький принц” театру Володимира Завальнюка “Перетворення”.
«У дитини є щасливий дар: бачити глибше, — зазначив дитячий письменник Володимир Рутківський. — Треба лише розвивати її особливий світ, наповнювати його добрими образами. І тут батьки мають зрозуміти, що дітей не можна виховувати в стані ненависті, заздрощів, бо  в темряві добра не буде».
Діти мають виростати на історичних героях, так вважає режисер Віктор Андрієнко. «Ми не можемо робити героями бетменів, суперменів чи людину-павука. Хай буде Котигорошко, козак Байдак і Голота. Пригадуєте фільм «Іван Сила», відзнятий за мотивами книжки Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»? Так от, для мене, як для режисера, найбільшою нагородою була реакція дітей, які, як під копірку, аплодували стоячи нам, а після його перегляду починали займатися спортом. Будь то фільм чи книга, але вона має насамперед стимулювати», — додав актор.
Традиційну книгу потроху витісняє електронна. Утім письменник Олександр Гаврош впевнений, що дитяча книга не зникне з поличок навіть тоді, коли на зміну віртуальній книзі прийде щось нове. Вона незамінна хоча б тому, що дає можливість встановити тактильний зв’язок і наблизити малого читача до магії. Тому такі фестивалі потрібні Україні.
Учасники дійства зізнавалися, що фестиваль пройшов на високому рівні. Цьогоріч організаторам вдалося у своєму королівстві зібрати достойні скарби і наповнити атмосферу магією, до якої останнім приєднався львівський гурт «ГИЧ Оркестр». Хлопці своєю екстравагантною музикою внесли шквал позитивних емоцій. Акордною нотою фестивалю стала поезія Володимира Сосюри «Любіть Україну» в оригінальному виконанні Мар’яна Пирога, яка прозвучала як гімн любові українців за єдину Україну.

 Валентина КОВАЛЬЧУК