10 липня у Чортківській міській раді відбулися громадські слухання за проектом спорудження малої ГЕС (МГЕС) на річці Серет у межах міста, по вулиці Білецькій.
Ініціатором та інвестором проекту ТЗОВ “Генеруюча компанія “Енергоперспектива” (м. Камянець-Подільський, вул. Пушкінська, 19). Нещодавно ТЗОВ придбало у привітну власність аварійні гідроспоруди колишнього гідромлина і греблі (вул. Білецька) і на їхній основі планує будівництво МГЕС з проектним підйомом рівня близько 1 метра та створенням штучної водойми у верхньому б’єфі. Розробником проекту є Національний університет водного господарства у м. Рівне.
ЕГО «Зелений Світ» загалом вітає розвиток малої енергетики із використанням поновлюваних джерел енергії: сонця, вітру, води, термальної енергії надр, біомаси у вигляді відходів сільського, комунального та лісового господарства. Саме такі джерела повинні у майбутньому поповнити дефіцит мобільних генеруючи потужностей, зменшити залежність від екологічно шкідливих джерел енергії із використанням викопного палива, зміцнити енергетичну безпеку країни та сприяти становленню місцевих громад.
В той же час ми вважаємо, що розвиток малої гідроенергетики у краї повинен відбуватися на принципах мінімізації екологічної шкоди та участі громадськості у прийнятті рішень, що впливають на стан природного довкілля.
З огляду на це звертаємо увагу інвесторів та громадськості краю, що більшість річок краю вже впродовж багатьох років є надмірно зарегульованими шляхом створення на них каскадів штучних водойм, зокрема: Серет, Збруч, Нічлава, Тупа. Створення гребель і штучних водойм на річках супроводжується низкою негативних для довкілля наслідків внаслідок фрагментації річкових екосистем, порушення водного та твердого стоку. Це згубно відбивається на екологічному станові річок: зменшується біологічне різноманіття, водність річок, втрачається їхня спроможність до самоочищення.
У середній та нижній течії Серету у даний час вже діють чотири МГЕС: Янівська, Скородинська, Більче-Золотецька та Касперівська. Найбільш екологічно дружньою серед них може вважатися Янівська, збудована ще у міжвоєнний період – завдяки тому, що при її спорудженні не було повністю перекрито річкове русло і не створювалася штучна водойма. Усі інші МГЕС, споруджені на Сереті за радянськими проектами, продемонстрували постійне наростання негативних екологічних наслідків.
З огляду на це ЕГО «Зелений Світ» пропонує органам вади оперативно визначити та закріпити найбільш цінні у природоохоронному сенсі ділянки річок краю, на яких будівництво ГЕС було б надалі неможливе.
Звертаємо увагу на те, що згідно національного законодавства усі без виключення ГЕС вважаються екологічно небезпечними об’єктами , стосовно яких обов’язковим є проведення державної екологічної експертизи та передбачено участь громадськості у прийнятті органами влади відповідних рішень.
ЕГО «Зелений Світ» може підтримати проект спорудження МГЕС у Чорткові при дотриманні умов, котрі забезпечать мінімум техногенного втручання у стан річкової екосистеми та гарантії участі громадськості у прийнятті владних рішень. Серед можливих проектних рішень пропонуємо розглянути такі: відмову від створення ГЕС греблевого типу із повним перекриттям річкового русла, відповідно – відмову від створення штучної водойми та частковий демонтаж старих гідротехнічних споруд з кардинальним зменшенням висоти перепаду рівнів води, застосування екологічно дружніх типів турбін з малою швидкістю обертання (наприклад – «шнекової» моделі), створення умов для переходу риби через гідротехнічні споруди. ЕГО «Зелений Світ» також вважає за доцільне передачу інвестору у тимчасове користування вільної земельної ділянки у прибережній захисній зоні Серету вище та нижче МГЕС – для проведення на ній заходів із благоустрою та повернення річкової долини до природного стану.
Ми змушені з прикрістю констатувати, що Чортківською міською радою при проведенні 10 липня 2015 року громадських слухань за проектом спорудження МГЕС було порушено норми національного законодавства щодо участі громадськості у прийнятті рішень з питань довкілля та положення «Статуту територіальної громади міста Чорткова» щодо процедури проведення громадських слухань. Повідомлення про громадські слухання не було заздалегідь розміщено міською радою у офіційних місцевих засобах органах масового розголосу, громадськості міста не було надано можливість своєчасно ознайомитися з проектною документацією.
Природно, за таких умов значна кількість мешканців міста не могла взяти участь у слухання. Рішення, «прийняті» на них, не можна вважати свідомими та виваженими, а самі слухання – легітимними.
ЕГО «Зелений Світ» пропонує державним органам при прийнятті наступних рішень щодо проекту спорудження малої МГЕС на Сереті врахувати наведені вище аргументи та запропонувати провести повторні громадські слухання.
ЕГО «Зелений Світ» пропонує власникам ТЗОВ «Генеруюча компанія «Енергоперспектива» у процесі розробки та реалізації згаданого проекту забезпечити вільний доступ до інформації про його вплив на довкілля, а також – належний формат участі громадськості у прийнятті рішень.
Ухвалено рішенням Колегії ЕГО «Зелений Світ» 20 липня 2015 року
Голова Колегії ЕГО «Зелений Світ» Олег Боровий
Завтра,30.07.15р.знову відбудуться громадські слухання по питанню створення територіальних громад з порушенням законодавства(не попереджено,буде розіграний аналогічний сценарій).І як,по вашому,ставити Вербіцького на місце?
Шановний пане Степаненко! Я розумію, що Вас не турбують наші проблеми. Ми, жителі будинків по вул В. Великого, захищаючи свої законні інтереси висловили свою позицію і нашу думку щодо діяльності наших народних обранців і членів організації, у якій Ви є виконавчим директором, Махомета Л. і Борового О. Ці депутати з іншими не чесними депутатами, прізвища яких ми згодом будемо знати, фактично, діють проти громади, яка їх вибрала для захисту наших інтересів, а не для того, щоб з ними боротися. А щодо того, хто вводить людей в оману: Махомет Л. І Боровий О. виділили для себе любих по 1000 м. кв. для кожного під будівництво житлових будинків, а документи оформили на своїх жінок, щоб ввести людей в оману та скрити перед людьми своє істинне обличчя . На рахунок громадських слухань, то ніхто їх відміняти не буде. Хто хотів прийти і висловити свою позицію той прийшов на громадські слухання і її висловив. Працівники міської ради є громадянами міста Чорткова і мають таке право, як інші громадяни.
Шановний пане Степаненко! Пропоную обговорити та надати відповідну оцінку діяльності членів очолюваної Вами організації ЕГО “Зелений Світ” та депутатів Чортківської міської ради Махомета Любомира і Борового Олега, які разом зі своїм колегою депутатом Тимофієм Романом цинічно і безсовісно, користуючись депутатськими повноваженнями, фактично вкрали від громади м. Чорткова частину земельної ділянки на якій розташований футбольний стадіон по вул. В. Великого і яка фактично використовувалася жителями мікрорайону, як відпочинкова зона. Ви завжди так активно виступаєте за збереження парків та скверів м. Чорткова! А результати Вашої роботи фактично прирівнюються до нуля. Чи може в дійсності для Вас очікуваний результат це і є “прихватизація” Вашими колегами по організації земель громади міста в своїх особистих інтересах? Може Ви з цього маєте зиск?
На мою думку, доцільно було б розглянути питання виділення частини цієї земельної ділянки для Парку пам’яті Героям Небесної Сотні, або встановлення дитячих майданчиків.
Невідомий мені Володимире.
Зверніть увагу – ВИ пишете коментар до позиції “Зеленого Світу” щодо проекту МГЕС на Сереті. Саме по цьому питанню читачі шукають аргументів, а не Ваших інсинуацій щодо діяльності “ЗС”.
Я відповідально стверджую: ніхто з членів “Зеленого Світу” не звертався із заявами про отримання земельних ділянок у місті і ніхто їх не отримував. Тим більш у злочинний спосіб, про що Ви натякаєте.
Якщо Ви можете документально спростувати написане мною, прошу надати ті документи в студію. Якщо ні – не вводьте людей в оману і не засмічуйте сайт “Пекторалі”. На нього читачі заходять в пошуках мудрого слова, а не чорного піару. Для тролів існують інші інтернет-ресурси.
Я готовий до обговорення будь-яких аспектів діяльності “ЗС”. У тому числі з Вами. У визначений час і у визначеному місці.
Лише Ви для початку назвіть своє прізвище, таємничий Володя. Можливо після цього читачам стануть зрозумілі причини Вашої болісної зацікавленості земельними ділянками по Володимира Великого? Місто у нас маленьке. Усі про усіх багато чого знають…
Олександр Степаненко,
виконавчий директор ЕГО “Зелений Світ”