Жителі сучасних українських міст та містечок скаржаться на одні й ті самі проблеми: технічний прогрес зробив відчутний ривок уперед, а інфраструктура безнадійно застрягла у вчорашньому дні. Тож і маємо подекуди діряві дахи, холодні квартири, перебої з водою тощо. Втім, люди не бажають миритися з таким станом справ. Але проблема зазвичай упирається в фінансування, яке не дає можливостей надто сильно змінити житлово-комунальне господарство.

І можна зі стовідсотковою точністю сказати, в чиї оселі приходить тепло не тоді, коли комунальники зволять підключити будинок до теплоносія, а тоді, коли люди хочуть зігрітися. Це – будинки і квартири, які не під’єднані до централізованого опалення. Тут у беззаперечному виграші – приватний сектор, до якого центральне опалення ніколи й не планувалося. Дорого на етапі встановлення, проте в холоди – жодних проблем! А от окремі багатоповерхівки та бюджетні установи приречені на залежність від комунальників. Проте, там де господар на своєму місці – там і здобутки високі… Сьогодні мова  йтиме про керівника Чортківського теплорайону Ігоря Пашковського, який упродовж 30 років  трудиться для того, щоб наші помешкання та кабінети зустрічали нас теплими повітряними потоками.

Народився Ігор Іванович 11 жовтня (з нагоди Дня народження зсилаємо п.Ігорю найщиріші вітання та зичення усіляких гараздів) 1952 року в с.Боричівка Теребовлянського району. Пізніше з батьками переїхав в с.Горішня Вигнанка, що на Чортківщині. Служба  у війську, навчання у  Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу (колись – інституті) і довгі трудові роки за спеціальністю: спершу працював на газовій дільниці в м.Бучач майстром, потім, в зв’язку з доріканнями дружини щодо постійних добирань на роботу й додому, перевівся у Чортківський теплорайон. Від простого  майстра до керівника установи пройшов не мало випробувань, у тому числі непопулярними рішеннями центральних органів влади, що спричинили масове від’єднання громадськості від централізованого опалення та непоправні  фінансові втрати, які  призвели до невиплати заробітної плати  працівникам тепломережі.

«Схема роботи тепломережі проста,  – посміхається мій співрозмовник, – ми маємо дати тепло взимку. Оскільки мешканці багатоквартирних будинків здебільшого встановили автономне опалення осель, то у якійсь мірі і терпимо збитки. До прикладу, по вул. Шевченка мешкає старенька бабця, сусіди якої усі обігріваються самостійно, а вона не має фінансової змоги та й бажання, напевно, щось міняти в системі опаленні… Та чи й потрібен їй цей клопіт? А у нас дилема – 32 – ох квартирний будинок, а подаємо тепло у одне помешкання…»

– Напевно, мерзнучи щозими, невдоволені люди не дочекались комунального раю, який їм щоразу обіцяли і вирішили обігріватися самотужки?

– Там, де тепловики справляються зі своїми обов’язками і подають тепло вчасно і безперебійно, люди задоволені.  А дозволи на встановлення “автономки” в окремо взятій квартирі багатоповерхового будинку, вважаю, видавати потрібно з відповідальністю, бо мережі, розраховані лише на газові плити, можуть не витримати додаткового навантаження. До того ж екологічна чистота “автономки” викликає  сумніви. Утім, інколи проблеми виникають навіть там, де є всі належні дозволи. Бо не завжди фірми, які встановлюють “автономку”,  дотримуються правил техніки безпеки. А наслідком нехтування цими правилами може бути вибух у будинку. Нині повністю не сформована нормативна  база, в якій було б враховано всі наслідки переходу на  автономне опалення. Та й при індивідуальній системі підвали, горища, під’їзди не обігріваються. За сильних холодів можуть розморозитися системи, люди залишаються не лише без опалення, а й без води і каналізації. А як зимуватиме той, у кого немає грошей на “автономку”? І ще. Якщо обладнання при централізованому опаленні можна за потреби перевести з газу, скажімо, на мазут чи вугілля, то автономний котел доведеться міняти.

– Та все ж більшість  чортківчан  таки перейшли на індивідуальне опалення…

– Так, на жаль, ми не мали потужних можливостей  в пік відмови громадян від наших послуг вкласти гроші в енергозберігальні технології, заміну котлів, ремонт і оптимізацію котелень, встановлення економніших горілок тощо і завдяки цьому зменшити споживання газу та подати людям якісне тепло. Тому сьогодні ми маємо в районі 7 котелень, а було 11… В місті обігріваємо школи, дитсадки, лікарню, гуртожитки, вищі навчальні заклади – в основному бюджетні установи, а квартир  налічується лише 390…

– Які перспективи в Чортківського теплорайону?

– Перспективи? Побачимо… Європа знову повертається до централізованого опалення. А ми йдемо шляхом, який закордоном торували десять років тому.

Кадровий склад Чортківського теплорайону влітку налічує 30 чоловік, взимку – 70. Ігор Пашковський пишається своїм трудовим колективом, який, незважаючи на труднощі і невелику зарплату віддано працює, роками незмінно несучи нелегку ношу тепловика, подекуди добряче дістаючи «на горіхи» від користувачів за несправності. Чи не найбільше болить керівника теплорайону застаріла техніка та злісні неплатники, з якими доводиться боротися в суді. І ще, Ігор Іванович переконаний, що централізоване опалення значно вигідніше за автономне, про це, за його словами, свідчить європейський досвід. –  Тому, – впевнений пан Ігор, –  нам таки необхідно зберегти його в Україні.

 Централізоване опалення в Європі і в Україні – це дві великі різниці. На жаль. В Європі система централізованого опалення побудована на принципі одна котельня – декілька будинків. Втрати тепла при транспортуванні в Європі мінімальні і зводяться до нуля. В Україні – ще радянська система, побудована за принципом одна котельня – безліч будинків. Багатокілометрові траси несуть величезні втрати тепла – до 50%. Тому порівнювати в даному випадку Європу і Україну неможливо. Для європейського типу нам необхідно докорінно змінювати систему. Однак з такими господарями, як Ігор Пашковський і його колектив, у нашої держави таки є завтрашній день.

Ірина Зенчак-Гулька.

“Людям потрібні не гарні звіти, а тепло в помешканнях”, – Степан Кобіс

На виконання доручень Віце-прем’єр-міністра України О.Вілкула створені робочі групи, які взяли участь у перевірці готовності об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери до роботи в зимовий період 2013/2014 року в регіонах України, зокрема і в Тернопільській області, в тому числі у Чортківському районі. 7 жовтня в області відбулася нарада під головуванням першого заступника ТОДА Миколи Головача про стан проходження опалювального сезону в 2013 – 2014 рр., в якій взяли участь керівник робочої групи міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства Лідія Євтушенко, керівники структурних підрозділів ТОДА , начальник управління житлово-комунального господарства Марія Степанова, департаменту розвитку інфраструктури Юрій Козіцький. «В Чорткові проведено обстеження технічного стану котельні по вул. Шевченка, 33 на предмет подання теплоносія у житлові приміщення та приміщення соціальної інфраструктури. Варто зазначити, що котельня здана в експлуатацію в січні 2013 року. Реконструкція проводилась з 2007 року за кошти всіх видів бюджетів.», – зазначила начальник управління житлово-комунального господарства ТОДА Марія Степанова.

«Тернопільська область і, приємно відзначити, Чортківський район, своєчасно завершили підготовку об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери до роботи в зимовий період 2013/2014 року. В рамках реалізації в регіонах завдань, доручень Президента України щодо підготовки житлово-комунального господарства та господарського комплексу до роботи в зимовий період, об’єкти житлово-комунального господарства стовідсотково підготовлено до опалювального сезону», – заявила представник міністерства регіонального розвитку та будівництва України Лідія Євтушенко, – і ваш край найбільш динамічно включився в опалювальний сезон.»

У котельні в місті Чорткові, що по вул.Ст.Бандери, 56 проведена значна реконструкція. Заміни 7 котлів НИИСТУ-5 на два котли ВК-21 здійснено за рахунок обігових коштів КПТМ ТОР «Тернопільтеплокомуненерго». Котельня обігріває 8 житлових будинків і ряд соціальних закладів міста. Головний інженер «Тернопільтеплокомуненерго» Василь Гавдида стверджує, що економія в грошах буде помітна у скорому часі і становитиме приблизно у 108 000 грн. «На даний час проводяться налагоджувальні роботи котлів. Монтаж котлів здійснено в період підготовки до опалювального сезону, починаючи з травня місяця 2013 року. Станом на 30 вересня котельня вже була готова до експлуатації», – розповіла начальник управління житлово-комунального господарства  ТОДА Марія Степанова

Під час виїздів у котельні було обговорено питання стану реалізації в районі енергоефективних заходів з впровадження та використання альтернативних видів палива, стану підготовки господарського комплексу та соціальної інфраструктури району до роботи в осінньо-зимовий період 2013/2014 року та стану впровадження альтернативних видів палива.

“Я акцентував увагу чиновників всіх рівнів: людям потрібні не гарні звіти, вони мають відчувати результати реальних справ. У лікарні, поліклініці, школах, дитячих садках, багатоповерхових будинках опалювальний сезон мав розпочатися вчасно. І ми не мали права не зважати на цьогорічні погодні умови, тому в районі питання початку опалювального сезону щоденно перебувало на строгому контролі», – резюмував у розмові з представниками робочої групи голова Чортківської РДА Степан Кобіс.

                                                                                     Ірина Зенчак-Гулька.

IMG_3486

One Response