Актуальне інтерв’ю з військовим комісаром Чортківського районного військового комісаріату полковником Леонідом Підручним.
– Леоніде Ришардовичу, в Україні, разом з мобілізаційним процесом, відбувається й демобілізація військовослужбовців, які прослужили у війську рік часу, зокрема в зоні АТО. Як підготувався до цієї роботи Чортківський військкомат і чим готовий допомогти демобілізованим воїнам?
– Справді, згідно Указу Президента України від 19 січня 2015 року «Про часткову мобілізацію» з 18 березня по 1 травня проводитиметься демобілізація військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі Указу Президента «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року №303. Цей процес вже, як мовиться, зрушив з місця, і люди повертаються додому.
Чортківський військкомат повністю готовий працювати з демобілізованими хлопцями та надавати їм будь-яку підтримку. Ось зокрема у тих, хто повертається із зони АТО є певні незручності з отриманням статусу учасника бойових дій, є проблеми пов’язані з оформленням відповідних документів. Власне цими питаннями й займається Чортківський військовий комісаріат, зокрема державний службовець Людмила Борисівна Талац. На даний період ми вже посприяли трьом особам з оформленням документів та передачі цих документів вищому командуванню для резолюцій. Учасники АТО приймаються військовим комісаром та працівниками військкомату позачергово, і ми сприятимемо демобілізованим військовослужбовцям усіма доступними способами. Війна є страшна справа, тому в жодному випадку не потрібно залишати колишніх бійців наодинці з проблемами.
– Які пільги отримають учасники бойових дій?
– Учасникам бойових дій згідно зі ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються більше 20 різних видів пільг. Якщо у когось є бажання дізнатися про ці пільги детальніше, звертайтеся, будь ласка, за інформацією до Чортківського військкомату.
-Не можу утриматися від запитання з приводу мобілізації, адже це питання тепер доволі актуальне і ним цікавляться наші краяни.
-Дякую за запитання. Дійсно воно є актуальним. Нещодавно, 17 березня, у залі засідань ЧорткІвської районної ради відбулася нарада з сільськими головами з приводу питань мобілізації. Розмова була доволі емоційною і питання ставилося доволі жорстко. Бо мобілізаційні завдання ми не виконуємо. Найближчим часом сільські ради зобов’язані розгорнути пункти попереднього збору військовозобов’язаних громадян. Виконання цього завдання ретельно контролюватиметься. Це взяв під особистий контроль перший заступник голови Чортківської РДА Валерій Запухляк. Контролюватимуть ці процеси й правоохоронні органи, оскільки складається враження, що відбувається скритий саботаж цих заходів. Україну треба захищати лише нам самим. Якщо цього не зробимо ми, то за нас воювати не буде ніхто. Це треба чітко пам’ятати!
– Кажуть, що в Чортківському районі є половина населених пунктів, звідки до навчальних центрів ЗСУ не було відправлено жодного військовозобов’язаного. Це правда?
– На жаль, так. У нас таких населених пунктів є 23. Стверджувати, що це є відкритий саботаж я не можу. Є інші причини. До військкомату приходять представники сільських рад та сільські голови, яким ми вручаємо повістки про оповіщення військовозобов’язаних. Проте пізніше сільські ради нам подають відписки, що зазначені у повістках особи відсутні за місцем проживання. Сільські голови нічого не знають про місцеперебування цих осіб і розводять руками. Ну, погодьтеся, хіба це нормально? У селі знають про кожного жителя, і навіть хто до якої коханки ходить (усміхається). Працювати треба краще, шановні сільські голови, а не боятися та не хвилюватися за свій рейтинг. Бо якщо ми втратимо Україну, то рейтинги вже вам не допоможуть. Наголошую, що зараз, перед лицем небезпеки, ніхто не має права самоусуватися від виконання своїх обов’язків, розкисати, плакатись про погрози та інше. Під час проведення мобілізації, органам місцевого самоврядування в першу чергу, слід суворо дотримуватися чинного законодавства. Насамперед, це президентські укази та Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Можливо, що цей Закон не є зовсім досконалим, але його ніхто не відміняв, отже він є чинним. Якщо б ми дотримувалися законодавства, то ситуація була б іншою, а так, наразі, маємо те, що маємо.
– Які сільські ради найкраще справляються з мобілізаційними завданнями?
– Це Білівська, Джуринська, Пастушівська, Горішньовигнанська сільські ради та Заводська селищна рада. Пастуше, наприклад невеличке село, а до війська звідтіля вже пішло троє осіб. Певна кількість осіб мобілізовано з Білого. Тут напевно, спрацював приклад сільського голови В. Шматька. Джуринські патріоти наслідують свого земляка-героя Руслана Коцюка, якого кілька днів тому похоронили – його настигла смерть в “Іловайському котлі”. До речі, з цього приводу в інформаційному просторі з’явилося чимало різних думок та навіть перекручень. Прикро, але найбільше неправдивих даних є на сайті інтернет-видання «Чортківські новини». Це видання у більшості випадків подає викривлену інформацію, і у мене складається таке враження, що його творять не в Чортові, а десь у так званих ДНР чи ЛНР. На початку мобілізації це видання дозволило собі публікувати матеріали як ухилитися від свого обов’язку захищати Україну. Це, безумовно, дуже прикро, що на Заході є видання сепаратистського напрямку. То моя особиста точка зору, проте, гадаю, спільнота Чортківщини зі мною погодиться.
Існують певні проблеми з мобілізаційним процесом у місті Чорткові.
У міській раді не має відділення, яке б займалося цими питаннями. Цю важливу справу доручено завгоспу міської ради, якому це робити важкувато. Щоправда міський голова пан Вербіцький пообіцяв налагодити роботу на краще, на що й сподіваюся.
– У спілкуванні люди зі здивуванням запитують: як же це так, що в країні війна, мобілізація, а військовозобов’язані далі спокійно виїжджають за кордон. Як це пояснюється?
– Це не зовсім правильна політика, як на мене. Проте не варто так категорично винити людей, які виїжджають на заробітки за кордон. У нас велике безробіття, а людям треба годувати та підгримувати сім’ї, перестарілих батьків тощо. Крім того, в Україні слабо проводиться ідеологічна робота, і у цьому напрямку ми програємо тій ж Росії. Це упущення на державному рівні, що потрібно негайно виправляти. Трапляються непоодинокі випадки, коли у Міграційній службі військовозобов’язаним видають проїзні документи не повідомляючи про це військкомати. Не дотримуються наші громадяни, як я вже казав, чинного законодавства, і це неприпустимо.
Хочу додати в контексті інтерв’ю, що я особисто та працівники військкомату гордимося нашими військовиками, які після демобілізації мають намір знову повернутися до своїх побратимів на передову. Хлопці відчувають відповідальність за тих, хто там залишився та за тих, хто ще не обстріляний на війні. Спрацьовує так званий синдром воїна, колись він називався «афганським», а тепер – «донбаським». Проте як би там не було, ці воїни заслуговують на шану та повагу. Вони дійсно наші захисники, оборонці України.
– Дякую Вам, Леоніде Ришардовичу, за цікаве інтерв’ю.
Спілкувався Михайло Опиханий.
Анонс. Інтерв’ю з військовим комісаром полковником Леонідом Підручним та інші публікації з військової тематики читайте цього тижня в інформаційному бюлетені (бойовому листку) Чортківського райвійськкомату “Український воїн”.