Теодор Лівень із Озерян уже багато років майструє печі-«буржуйки», які працюють на тирсі. Чоловік запевняє, що такими печами можна і оселю обігрівати, і їжу на ній готувати. Екологічно чисто, дешево і невибагливо.

А головне – можна обійтися без споживання газу, ціна на який взимку зросте неймовірно. Чи по кишені буде це простим українцям? Над таким питанням винахідливий чоловік давно працював і вирішив спочатку зробити експеримент в оселі своєї матері. Цілу зиму рукотворна «грубка» обігрівала кімнату жінки, нагріваючи повітря до 25 градусів. Згодом такий пристрій він прилаштував для себе у літній кухні. На такій печі готує худобі і свиням корми. Для того, щоб жом чи тертий буряк закипів, достатньо лише більше тирси підкинути – і все.
Свою чудо-піч  Теодор Дмитрович майструє із двох старих баків пральних машин активаторного типу. Ставить один на другий, клепає бляшаним листом, а зверху закриває покришкою з бляхи. У середину вмонтовує залізний бак, в якому, власне, і горітиме тирса. Схема роботи дуже проста. У бак засипається відро тирси. У самому низу є шухлядка, яка висувається. Туди теж чоловік кладе добру жменю тирси і поливає її соляркою. Підпалює і закриває. Тирса у бакові тліє, віддаючи тепло. Цією шухлядкою можна регулювати температуру і  тягу висуваючи чи засуваючи її, як дверку у грубці.
–  Таку піч можна ставити у кожній кімнаті, де є витяжки від газових котлів чи грубок, – розповідає майстер. – Трубу від неї виводять у витяжку – і все. Коли в нас у селі не було газу, то я багатьом такі буржуйки майстрував. Тепер попиту немає на них. Хоча з теперішньою кризою, хто його знає як буде? Можливо, така піч не дуже естетично буде виглядати у кімнаті, але ж дешево як! На один зимовий сезон йде приблизно вантажна машина тирси.  Коштує це десь у межах 200-250 гривень. Відра вистачає на день, і тепло тримається довго. Тому зиму можна спокійно пережити і про газ забути.
На свої печі Теодор Лівень має  замовлення аж із Росії. Є бажаючі купити їх для використання на дачах.  Але не відсилає, бо мороки багато із цим, тож інша держава.  Та й  треба все розбирати по частинам, інструкцію написати.  Каже, на його винахід є попит в Україні, тому допомагати буде землякам.

                                                                                        Ірина Мадзій

 

2 коментарі