Відгук на книжку Володимира Вакуленка-К. «Сонечкова сім’я»

 

У наш час, коли дорослі щодня живуть, ніби на перегонах, між роботою, родиною, особистим простором чи особистим життям, зрідка трапляються щирі випадки по-домашньому теплого, затишного батьківського читання, а тому з перших рядків захоплює щирість таткового слова, яким проникливо звертається до маленьких читачів Володимир Вакуленко-К. у книжці «Сонечкова сім’я».

Діти сьогодні – невпинні пошуковці, чомучки, дослідники, а тому на увагу заслуговує однойменне оповідання «Сонечкова сім’я», яке невимушено, казково, але, разом з тим, цікаво та правдиво розповідає про створення Галактики, виникнення Сонця, планет, їхнього руху в Космосі: усі вони стали дійовими особами оповідання, а відтак, дитині легко сприймати, ніби космічних друзів, Сатурна – любителя капелюхів, дідуся Плутона, мерзляка Меркурія, гарячкового Марса, малого Нептуна та інших, яких вправно об’єднало навколо себе юне Сонечко, виважено врахувавши інтереси та потреби кожної планети з їхніми супутниками.

Чи замислювались ми, дорослі, чому літо барвисте, а зима – сіро-біла, осінь – теплих відтінків, а весна – зелено-квіткова? А відповідь є в оповіданні «Діти року». І це не про відзнаки чи нагороди. Це про кольорові уподобання одних з найперших, за казкою, жителів планети. Ні, не печерних людей, а батька Року та його чотирьох дітей: дівчат – Зими, Весни й Осені та сина – Літа. Лише уявіть, що, аби не ці малі розбишаки, ми б досі жили без кольорів! І теплі зими інколи нагадують про це.

Але не лише історії про виникнення світу розповідає «Сонечкова сім’я». Книжка торкається і проблем сьогодення, зокрема, теми «Всесвітнього павутиння» та юних інтернет-користувачів. Як убезпечити дитину в мережі від недобрих навіювань та вірусоносних сайтів тепер достеменно знає вередлива Настуся, а разом з нею мають змогу довідатись й інші дітлахи.

Як привчити дитину до охайності? У пошуковому рядку браузерів нерідко дорослі шукають відповіді. Виявляється, все набагато простіше: розкажіть малечі «Брудну поему». Не варто лякатись, навіть навпаки, адже це таємна розмова побутового приладдя. Достатньо хоча б раз уявити себе непомитою мискою, або чашкою, плитою або скатертиною, щоб назавжди зрозуміти значимість чистоти та порядку в нашому житті.

Азам рибалки, заощадливості та вдячності, безпеці під час користування сірниками, охайності, уважності до правил дорожнього руху, простому щастю, терплячості та віри у дива та справжню казку навколо навчить дітей таткове слово Володимира Вакуленка-К. у книжці «Сонечкова сім’я».

Олена ФЕДІНА,

кандидат філологічних наук,

старший викладач кафедри соціально-гуманітарної освіти

Дніпровської академії неперервної освіти (КЗВО «ДАНО» ДОР)