„В Рода є син – Білобог, якого символізують вогняний меч, щит і сокіл” (Українська міфологія. В. Войтович). Червоний Камінь – Звиняч, Червона Криниця – Базар, Червоний Ліс – Переходи, Червоний Берег – Чортків, Раків Кут, або просто – Кут, в багатьох селах, ці топоніми поєднані червоним кольором, містичною функцією і власне – обрядом очищення.

Коли йдеться про Червоний Камінь, (інші назви – Баба, Червоні Ворота), що стояв на шляху між Білою Божницею і Будановим, то варто згадати, що для Родового благословення подорожній молитовно торкався святині рукою, тоді як в Червоній Криниці, між Білою Божницею і Язлівцем, щоб мати щасливу і легку дорогу, мусив напитися із всіх п’яти джерел. Червона Криниця і потічок Червоний – гідролологічна пам’ятка природи. До заповідного фонду держави віднесено і Червоний Камінь на Шумщині. Ми ж, свій розбили (?!) і Звиняцький колтовий сокіл, „відлетів” у чужі археологічні фонди. Ще до недавна два намолені камені стояли в центрі Улашківець, нині від них залишилася хіба-що приваблива легенда. Дослідник М.Крищук, нарахував на Галичині 38 кам’яних баб, з яких не збереглося і половини.
В Червоному Лісі і на Червоному Березі, стояли требища, слід яких губиться під битою і залізною дорогами. Дотична до Червоного Лісу, місцина Требище, як відлуння тих світлих часів, коли ми були ще при пам’яті і знали що Кут приймає требу кутею в ім’я живих і коливом в ім’я мертвих, коли цей ведичний світогляд підпирали камяні баби, дольмени і менгіри; священні дерева, гаї, діброви і дубини; джерела – ріки і озера. І все це було звично, як „отче наш”, природньо як пошанування та любов до свого ближнього, без чужовірної зверхності і ряженої пихи. В наших кромлехах, рондлях, і сковах, горів не рукотворний, а зайнятий на віки у блискавиці благодатний вогонь, за збереження якого, священник, жрець, волхов, відповідав своєю головою. До нього по поміч і пораду йшли вільні люди та правителі, бо він міг більше, аніж всі решта.
Я закінчую „червону лінію” із гірким присмаком недомовленності…
„Бо чим серце наповнене, те говорять вуста” (Матвія 12:34).

Наступна – чорна лінія, або світ Нави.

Яр Дан