Більше року минуло з тих пір, як на старовинну Свято-Онуфріївську церкву в селі Рукомиш Бучацького району обвалилися багатотонні шматки травертинової скелі, де зберігалася унікальна скульптура святого Онуфрія роботи славнозвісного Георгія-Іоана Пінзеля. Зруйнувавши дах і частину стіни, каміння тоді впало буквально за кілька сантиметрів від скульптури святого Онуфрія роботи славнозвісного Георгія-Іоана Пінзеля, яку свого часу майстер створив саме для цього храму. 

На щастя, пошкодженим виявився лише палець на руці фігури, яку відразу ж винесли з приміщення і віддали на зберігання в будинок однієї з сільських родин. Як відомо, незадовго перед обвалом скульптуру разом з іншими тернопільськими роботами Пінзеля хотіли забрати з села на виставку в паризькому Луврі. Але церковна громада, яка є її законним власником, святого Онуфрія не віддала, бо їй не давали жодних гарантій щодо повернення. Яка ж сьогодні ситуація у Свято-Онуфріївській церкві і як складається доля скульптури її покровителя? З цими запитаннями наш журналіст звернувся телефоном до настоятеля храму отця Михайла Суканця.
– Дах перекритий повністю, дякуючи спонсорам, яких ми знайшли, дуже багато зробили своїми силами і парафіяни. Але стіни залишаються аварійними, в них багато тріщин, багато образів пропало безповоротно, тому фігура святого Онуфрія й надалі зберігається в будинку парафіян. Час від часу, на вимогу прокуратури, вносимо її в церкву, щоб довести, що ніхто її не вкрав і нікуди вона не пропала. Але тоді мусимо сторожувати, бо ж в церкві нема спеціальної охорони чи відео-спостереження, а хто знає, що збреде на думку нечистим на помисли після того, як велика цінність скульптур Пінзеля стала відомою на весь світ. Зробили зараз для свого Онуфрія спеціальну захищену печерку. Однак остаточно він повернеться на своє місце у храмі лише після, як він буде повністю відремонтований.
– Чи не існує ризику повторного обвалу, отче?
– То тільки Господу Богу відомо, на милість якого і сподіваємось.
– А чи є якісь новини щодо дослідження підземель під храмом?
– На превеликий жаль наразі все затихло…
Нагадаємо читачам, що свого часу львівські археологи за допомогою спеціального сканера виявили на глибині близько п’яти метрів під Свято-Онуфріївською церквою порожнини із явно рукотворним склепінням. А також — підземні ходи у двох напрямках. Однак щоб дослідити їх, потрібна спеціальна археологічна група. Отцю Михайлу вже не раз обіцяли профінансувати роботу такої представники влади навіть найвищого рівня, однак досі це залишається лише обіцянками.

 

http://pressclub.te.ua