Товсте – багате історичне містечко. Місце знахідки слідів багатьох прадавніх культур, ймовірне місце народження гетьмана Богдана Хмельницького, колишнє торгове місто, в XVI – ХVІІ ст. міцна фортеця. Товсте – мала батьківщина безлічі відомих в Україні і світі митців та науковців. Сьогодні це мальовниче селище міського типу Заліщицького району, яке зберігає свою історичну пам’ять.
Розташоване містечко у південно-західній частині Подільського краю над річкою Дуплою або, як її ще називають, Тупою. Товсте – дуже давнє поселення. На території та довкола сучасного селища археологи знаходили сліди давніх поселень трипільців, скіфів, сарматів, слов’ян, а неподалік від нього було розташоване городище, оточене валами. Деякі науковці припускають, що найстаровинніші знахідки відносяться до IX тисячоліття до Р.Х. Більшість знахідок зберігаються у Товстенському музеї. Перша ж писемна згадка про Товсте була зафіксована у 1414 році.
Свою назву селище отримало від імені галицького боярина В’ячеслава Товстого, який служив у князя Романа Мстиславича. Прізвищем В’ячеслава названо кілька поселень подільського краю. Очевидно він колись володів ними і назвав у свою честь. Щодо назви селища у Товстому існує і така легенда: “Колись у сиву давнину, у містечку жив пан і був він товстий. Багато людей ходило до нього позичати, бо був дуже багатий. І коли по дорозі до нього люди зустрічалися, то говорили:
– Куди йдеш?
-Та до Товстого.
Від того й пішла назва селища”.
1549 містечку було надано магдебурзьке право. В ті часи тут щотижня проходили торги, а двічі на рік навіть великі ярмарки.
Був у Товстому, як і у всіх подільських містах, справжній оборонний замок, збудований у XVI ст. Він був споруджений на штучному насипі, що утворював невеличкий пагорб. Чотири замкові форти були двохповерховими спорудами з накриттям. Між собою вони були сполучені підземними ходами. Один із таких довжиною 225 м знайшли при прокладанні газопроводу в селищі.
До сьогодні збереглися сильно перебудовані замкові форти. Їх місцеві краєзнавці називають “Фортами Михайла Хмеля”, бо у XVI столітті тут жив батько Богдана Хмельницього. Існує думка, що майбутній гетьман міг народитись саме у Товстому. Згодом, під час Визвольної війни під проводом Б.Хмельницького містечко було одним із семи основних повстанських центрів Галицького Поділля.
Наприкінці XIX – початку XX ст. велику частку мешканців Товстого складали євреї, а у місцевій синагозі служив рабином засновник хасидизму Ізраель бен Еліезер. Значна частина єврейського населення була знищена нацистами під час Другої світової війни.
Товсте було й одним із центрів національно-визвольної боротьби середини 20 ст. Від 1948 р. до травня 1951 р. у Товстому діяла підпільна друкарня ОУН.
В Товстому збереглося багато пам’яток. Прикрашають Товсте замковий форт кінця XVI ст., палац XVIII століття, ратуша і приміщення Народного дому початку XX ст.., в якому тепер розташований краєзнавчий музей. Духовними оберегами і окрасами селища є церква святого Архистратига Михаїла,” збудована 1912 року за проектом видатного архітектора Яна Кароля Зубжицького – уродженця Товстого; мурований костел св. Анни, який постав ще у 1741 та був перебудований у 1912 р., церква св. Андрея Первозванного (1995)
Селище Товсте подарувало країні і світу видатних людей – митців, вчених, громадських діячів, серед яких науковець, архітектор Ян Зубжицький; фізик, педагог Володимир Кучер; мікробіолог; перекладач Євген Рослицький; правник, журналіст, перекладач Іван Ставничий; поет, публіцист літературознавець Володир Барна; винахідник Тарас Заболотний; артист, діяч культури Борис Єфремов, журналіст, редактор, громадський діяч Павло Дорожинський, журналісти, письменники, літератори Ігор Гулик, Василь Тракало, Орест Ярема Фридрак та ін.