Другий робочий тиждень червня розпочався для керівників району з вирішення ключового питання сьогодення – облаштування умов для занять в гуртках чортківських школярів. Голова райдержадміністрації Степан Кобіс особисто очолив комісію, яка побувала в приміщенні синагоги, де перебуває Центр науково-технічної творчості та дозвілля учнівської молоді.

«Оскільки приміщення в аварійному стані та потребує капітального ремонту: протікає дах в багатьох місцях, обвалилась стеля та балки в місцях протікання, не працює система опалення із-за пошкоджених труб теплотраси, потребують заміни вікна, яким уже понад 100 років, потребують заміни каналізаційні труби та труби водопостачання, подальші занняття в Центрі не можуть мати місця. Аварійна споруда несе небезпеку для здоров’я та життя дітей, ми не можемо допустити, щоб трапився нещасний випадок і хтось постраждав», – вмотивовано апелював голова Чортківської РДА С.Кобіс до колективу Центру, тому що окремі викладачі не погоджуються з позицією влади і прагнуть й надалі продовжувати навчання дітей в будинку, який в прямому розумінні «тріщить по швах». «У зв’язку із незадовільним станом приміщення колишньої синагоги, в якій розташований Чортківський районний комунальний заклад «Центр науково-технічної творчості та дозвілля учнівської молоді», з метою недопущення нещасних випадків, на засіданні сесії районної ради було прийнято рішення забезпечити вирішення питання перенесення даного закладу у приміщення шкіл міста з нового навчального 2013-2014 року і ми виконаємо це рішення, тому що діти не можуть займатися в таких умовах. Запах цвілі, який повсюди в навчальних кабінетах, крім дискомфорту, може викликати різке погіршення самопочуття, захворювання. Ми, як влада, не маємо права допустити, щоб діти кожного дня ставали заручниками несприятливих умов для навчання… Керівники ЗОШ міста готові прийняти гуртківців з Центру та надати їм необхідні умови для занять», – запевнив С.Кобіс. Після комісійного виходу в синагогу, очільник району провів нараду з директорами міських шкіл, колективом Центру науково-технічної творчості та дозвілля учнівської молоді, батьками дітей, які займаються в гуртках з питань перенесення занять в приміщення навчально-освітніх закладів. Аргументація беззаперечна – не можна ігнорувати руйнування споруди і кожного дня ризикувати життям дітвори, яка займається улюбленими заняттями. Керівники ЗОШ з розумінням поставилися до ситуації, що склалася, висловили власні міркування з даного питання, зокрема зазначили, що підтримують ідею перенесення гутківців в школи, оскільки це сприятиме додатковій зайнятості учнів в післяурочний час.

«Нова синагога» споруджена у 1905-1909 рр. У відповідності з представленими установчими документами дане приміщення включено до переліку об’єктів спільної власності територіальних громад Чортківського району, свідоцтво на право власності та право користування земельною ділянкою відсутнє. Фасад будівлі перебуває в незадовільному стані. Зовнішня штукатурка будівлі потріскана, частково обвалюється. При вході, до слова, наявне попереджувальне оголошення про ймовірність обвалу. Комісія, в яку входили заступник голови Чортківської райдержадміністрації І.Стечишин, заступник голови Чортківської районної ради Л.Хруставка, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій Б.Гусак, начальник РВ управління ДСНС У в Тернопільській області В.Закалов, головний державний санітарний лікар Чортківського та Гусятинського районів О.Чайчук, начальник відділу освіти Т.Яремко беззаперечно прийняла рішення, яке стане запорукою попередження можливої небезпеки: «Згідно проведеного обстеження технічного стану будівлі, комісія вважає, що споруда синагоги не відповідає санітарним та технічним нормам, руйнації стін загрожує обвалом в будь-який момент, навчальні приміщення не відповідають вимогам ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а саме ст.20 «Умови виховання та навчання», в зв’язку з чим необхідно ставити питання про переведення навчального процесу в інші приміщення. Рекомендовано з початку нового навчального року забезпечити всі наявні гуртки рівноцінними приміщеннями, які відповідають санітарним та технічним нормам».

                                                           Ірина Зенчак-Гулька.