Замки – це культурна спадщина, що на­лежать усім людям. Їх варто берегти, як саму душу народу. А що ж насправді відбу­вається в нас? Ну, в нас завжди як не в лю­дей. Бо якщо у Козовій замок зрівняли із землею, то в Бережанах тутешня замкова твердиня донедавна була притулком для бомжів, наркоманів та інших темних осіб. Кременецькій твердині, здається, ніколи не загрожувала «козівська доля», бо містить­ся на дуже високій горі, а в Збаражі замок пристойно відновили. Йому винятково по­таланило.

Вишневецький замок – чи не єдине місце в нашій області, де розгортались події, які вирішували долю не тільки України, але і сусідніх держав. Отож стисло про історичну пам’ятку. Перша згадка про Вишнівець в істо­ричних документах датується 1395 роком і пов’язана з інтригами Вітовта проти князя Дмитра-Корибута Сіверського (зауважте, в цей час місто вже існувало). Однак до 1494 року життя міста протікало дуже спокійно, і лише цього року з’явилася нова згадка в істо­ричних документах про Вишнівець. Великі татарські орди, що вже сплюндрували поло­вину Західної України, рухаючись углиб Во­лині, знищили місто і замок, а населення взя­ли в ясир. Через півстоліття, 1542 року, знов татарська навала, 25-тисячна орда (на той час колосально велика армія) на чолі з ханом Меглі-Гіреєм пішла походом на Волинь. Коли орда підходила до Вишнівця (містечко на диво швидко відновилось), місцеві князі, серед яких був і Дмитро Вишневецький, більш відомий як Байда, змогли організувати обо­рону і вщент розбити орду в бою біля села Лопушино, неподалік Вишнівця. Приїхавши на Хортицю у 1550 році, виходець із Вишні­вця Дмитро Вишневецький заснував тут За­порізьку Січ і саме цим та своїми молдавсь­кими походами змінив хід світової історії (і це без перебільшення!). Але найцікавіші події розгорнулися після 1603 року, коли у Вишнівці з’явився втікач із Московії авантю­рист Грішка Отреп’єв, пізніше прозваний Лжедмитрієм І. Він знайшов притулок і захи­сток у князя Адама Вишневецького (тоді князі Вишневецькі встигли прийняти католицтво і ополячитись). І саме за його сприянням у стінах Вишневецького замку відбуваються наради і змови, які вирішали долю Московсь­кого престолу і всієї Московської держави. Саме Адам Вишневецький познайомив Лжедмитрія з Мариною Мнішек, донькою польського воєводи Єжи Мнішека. Князі Виш­невецькі та Мнішеки виступили головними організаторами походу самозванця на Моск­ву. Саме вони за сприяння католицького дух­івництва повінчали Лжедмитрія та Марину. Їх подальша трагічна доля загальновідома.
Ще одна екстраординарна і широко відо­ма історична постать в історії України з роду князів Вишневецьких – Ярема. Магнат, який володів величезними маєтками по обидва боки Дніпра, мав власне військо, з яким і ви­ступив проти Богдана Хмельницького.
Певний відрізок часу пов’язує Вишневець­кий замок і його околиці з самим Богданом Хмельницьким. Через Вишнівець козацькі полки йшли до Берестечка. У селі Колодно, біля Вишнівця, гетьман стояв табором, очікуючи кримського хана. А після його зради та важкої поразки саме у Вишнівецькому замку татари тримали гетьмана в полоні. У замку він пробув до кінця липня 1591 р., аж поки ординці отримали за нього викуп.
Останній із роду князів Вишневецьких – Михайло Серватій – перебудував замок у величний палац класичного стилю. У стінах замку, пізніше палацу, зупинялось чимало історичних осіб. Тут побували Іван Мазепа, Петро І, Станіслав Понятовський – останній польський король, Микола Костомаров, Та­рас Шевченко, Оноре де Бальзак, Юліуш Сло­вацький, Леся Українка, Симон Петлюра…
У XIX – на початку XX ст. далеко за ме­жами Вишнівця славилась картинна гале­рея князівського палацу, деякі з експонатів якого нині зберігаються в Державному істо­ричному музеї Києва. Під час Другої світо­вої війни палац було частково знищено і розграбовано. Відбудувати його вдалося лише у 70-их роках. З того часу тут розта­шовані Будинок культури, бібліотека, ПТУ, шкіргалантерейна фабрика.
Але, попри велику кількість господарів, палац украй занедбаний. Повсюди обва­лилася штукатурка, руйнуються стіни, по­требує ремонту дах. Безперечно, така уні­кальна історична пам’ятка, як палац, і за­лишки замку князів Вишневецьких заслу­говують кращої долі.

Микола ГОЛОВЕНКО
смт. Вишнівець, Збаразький р-н