«Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців» (О.Довженко). Ще 7 квітня цього року в кабінеті заступника голови районної ради Любомира Хруставки відбувся круглий стіл, метою якого було втілити в життя уже давно визрілу думку – написати і видати «Книгу пам’яті», яка б відображала сторінки історії Чортківщини, її населених пунктів, в якій би висвітлювались події національно-визвольної боротьби на теренах Чортківського району.

Якщо народ не знає своєї історії і не несе за це відповідальності, то будь-хто може скористатися такою слабкістю і висвітлити історичні факти по-своєму, задля своїх інтересів, що досить часто сьогодні й відбувається. Саме з цієї причини в Україні виникають суперечки з приводу того, чи потрібно визнавати Голодомор 1932-1933 років актом геноциду українського народу, чи варто проголошувати І.Мазепу, С.Бандеру, Р.Шухевича національними героями та з багатьох інших питань. Усі ці непорозуміння (а вони інколи набувають величезних масштабів) є наслідком незнання громадянами нашої країни історичних фактів, яке робить їх відкритими для будь-яких ідеологічних впливів.

Кожен із нас повинен знати історію свого народу, своєї держави, свого краю. Освічена людина завжди розуміє, що без минулого немає сучасного, без традиційного немає нового, без колишнього немає теперішнього. Для народу його історія – це не просто минуле, це його душа.

Саме з цією метою Чортківська районна рада повідомляє про збір матеріалів від усіх небайдужих людей, які можуть надати інформацію про Чортківщину та її героїв, з метою підготовки «Книги пам’яті». Учасники круглого столу запропонували стати редактором й упорядником друкованого видання Володимиру Погорецькому, члену НСПУ та НСЖУ, головному редактору журналу «Золота Пектораль».

Уже є багато напрацювань і матеріалів, але це, безперечно, далеко не вся інформація, яку необхідно донести до читача і яку треба знати. Тому запрошуємо усіх людей доброї волі, вчителів, бібліотекарів, істориків, краєзнавців  подавати матеріали в районну раду – Яблонь Т.В., тел. (03552) 2-33-73, або в редакцію газети «Голос народу» – Габруському Л.М., тел. (03552) 2-12-43.

Адже, як сказав відомий філософ доби Відродження: «Рослина без коріння висихає, людина без минулого живе»

 (За матеріалами газети «Голос народу»)

Я навіть не знаю кому мені сьогодні адресувати питання: до районної ради, чортківської районки чи до інертного чортківського люду? До цих пір жодна інформація, яка має історичну вагу, що висвітлює національно-визвольний рух на теренах Чортківщини до мене, яко редактора і упорядника книжки, не надходила.

Я навіть, аби випередити події, створив на сайті журналу «Золота Пектораль» рубрику «Пишемо книгу пам’яті», але дописувачем цієї рубрики є, звучить, це правда, дуже дивно, Володимир Погорецький. Запитайте, шановні депутати, як в інших районних центрах створювалися книжки про героїчне минуле жителів посусідніх районів. Бачу, що толку ніякого з депутатського корпусу районної ради не буде, бо навіть та куца програма про книгодрукування на Чортківщині не виконюється. Отож, колишні зв’язкові УПА Марія Штепа і Євстахія Бабій можуть відкладати і далі мізерні пенсії на друк своїх книжок-спогадів. А редактор газети «Голос народу» може і далі давати негласну вказівку своїм працівникам не співпрацювати із «Золотою Пектораллю».

Час біжить стрімко, але я при такій “допомозі і сприянні” провладних мужів відмовляюся від цього громіздкового книжкового проекту. Якщо з-під мого пера колись і з’явиться «Книга пам’яті Чортківської землі», то влада до неї не буде мати найменшого відношення.

Володимир Погорецький.