У Східній Церкві здавна встановленні та щорічно у певні дні завершуються урочистості, котрі нагадують вірянам про найважливіші події земного життя Господа нашого Ісуса Христа та Його Пречистої Матері. Дати цих свят у різні роки припадають на різні числа, через те, що ці свята пов’язані з днем святкування Великодня, який визначається за спеціальними таблицями – пасхаліями.

Минулого четверга увесь християнський схід святкував одне з дванадцяти найбільших свят в церковному році – Вознесіння Господнє. Цієї неділі християни східного обряду також святкувають День Святої Трійці. П’ятидесятницю. На честь цих великих християнських празників в нашій державі загалом споруджено тисячі храмів. У нашому районі найдавнішою такою святинею є Вознесенська церква у Чорткові – видатний твір подільської школи дерев’яної сакральної архітектури. До 1905 року, коли було збудовано Святопокровську церкву, Вознесенський храм був парафіальною церквою сіл Долішня і Горішня Вигнанка. З 1905 р. до 1946 р. у ньому відправлялися Богослужіння у часі великих свят.

В часи войовничого атеїзму Вознесенська церква була закрита і, як пам’ятник архітектури XVIII ст., оберігалася державою (щоправда, тільки документально). Якби не вітри демократичних перемін, то малоймовірно, що сьогодні можна було б побачити цю унікальну споруду.

Тільки з виходом греко-католицької церкви з підпілля храм Вознесіння Господнього був капітально від­ремонтований та освячений.

На Вознесіння, у день храмового свята, багато чортківчан і гостей з різних населених пунктів району зіб­ралися на Богослужіння. Загалом свято у Вознесенському храмі було урочистим і водночас по-сімейному теплим.

Цієї неділі жителі нашого району, безумовно, урочисто відзначають світлий і радісний празник – Зіслання Святого Духа. Звичайно, що найретельніше до цього свята готуються парафіяни тих церков, які споруджені на честь Св. П’ятидесятниці. Церковна громада селища Заводське, яка у парку звела парафіальну церкву Зіслання Святого Духа (архітектор Богдан Дудяк), до Святої П’ятидесятниці завжди готується з піднесеним настроєм і почуттям власної гідності та патріотизму. Церква в основному споруджувалась на пожертви заводчан з 1992 року по 1998 рр.. А взагалі-то греко-католицька громада ще з кінця 1989 року збирається на спільну молитву і Богослужіння спочатку біля хреста, відтак у спорудженій каплиці.

Своє душпастирське служіння на парафії у Заводському виконував о.Тарас Сеньків, нині єпископ-помічник Стрийської єпархії, оо.Микола Романець, Богдан Недільський, Дмитро Гончарик, отець-митрат Іван Сеньків… Відрадно, що селище Заводське молоде, а тому тут найбільший рівень народжувальності в районі. І саме його історію, підтримувати своїми молитвами і пожертвами два храми двох церковних громад селища:  Греко-католицької – храм Зіслання Святого Духа, православної – храм Андрія Первозванного.

Володимир Погорецький.