У мальовничому селі Виноградне Заліщицького району (давня назва Костільники)  народились відомі  у нашому краї митці.

Нещодавно 55-ліття  відзначив  Іван Антонович Стронський.  Ім’я поета, автора поетичних збірок «Таріль соняху» ( 1993 р.), «Провіяні зерна»(1999 р.), «Вірші глухонімого» ( 2009),  «Зоряні литаври» (2011 р.), добре відоме  не тільки на Тернопіллі, але й далеко за його межами.
«Народився там, де Дністер  хвильне  пір’я чистить,  25 липня 1959 року в селі Виноградне,  в родині селян-колгоспників», – пише про себе автор.
Його життєва дорога  стелилася нелегко. Розпочав навчання  у першому класі місцевої початкової школи,  але  закінчити навчальний рік  не вдалося; трапилося  лихо.  Після лікування тяжкої хвороби, у віці неповних 9-ти років  втратив слух і мову.
З 15-ти років трудився у колгоспі, згодом  освоїв  спеціальність  шевця-моториста.  Працював і на колгоспному полі,  і в заводському цеху, і на громадській роботі, і … нелегальним  заробітчанином за межами України.
Та завжди наснажувало, додавало сил  рідне село.
Про творчий здобуток  І.Стронського написав у вступній статті «Нехай світиться «Таріль соняху»  до першої його збірки  Роман Гром’як, письменник, професор-літературознавець:  «Мелодійні,  дзвінкі рядки зливаються  в образний  світ,  несучи в собі  сповідь-молитву до себе, до Неї, до Бога, до України.
Це – не декларації, не маніфести, а справжнє поетичне  бачення світу.
Людина, яка очима  вбирає світ, дивується його розмаїттю і не може (о, горе!)  голосно сказати  про свою радість, – не впала у відчай,  а фіксує на папері дзвінкі слова.  Чи ж чує сама?  Очевидно,  відчуває музику слова,  тремтіння  образних  дивосвітів  і тому  запалила  свічку своєї поезії.
Читач відчуває, що перед ним  розкриває душу  наш земляк,  який  не горлає надривно, не нарікає на всіх і на все,  а купається в роздумах і пошуку рівноваги.
Цим  І. Стронський  заспокоює, втішає,  а збурений буднями читач  – втихає  і піддається  гармонії  слова».
Авторські збірки « Провіяні зерна» і  «Вірші глухонімого»  – подорож  у поетичний  світ  Івана Стронського, які  знайшли своїх прихильників і стали  бібліографічною  рідкістю.  Майстерно доповнив їх малюнками  художник Володимир Якубовський.
Петро Сорока, письменник, член ПЕН-клубу в статті «Тиша і музика Івана Стронського» пише: «Іван Стронський – поет. І поет нутряний. Справжній. Поезія  живе в його душі, як віра, любов і надія. Вірші для нього – не гра, а опора, і це  віднімає у нього  право писати легко,грайливо,  мимохідь.
Все, про  що б він не писав,  позначене якоюсь особливою  тональністю, все залишає  в серці щем і трем.
Кажуть, що доброї поезії  багато не буває, і один  ліричний шедевр спроможний переважити на теренах часу стоси пересічних віршів.
Іванові Стронському вдаються  патріотичні  й соціально-політичні вірші,  написані  на  злобу дня: у нього  чудова і глибока  філософська лірика й проникливі сюжетні вірші,  до яких так і проситься  означення –  вірші-новели; окремий розділ складають  інтимні поезії,  що розраджують серце глибоке і  любляче…».
В розділі «У дзеркалі пам’яті» поміщено  патріотичні авторські роздуми-присвяти: «Гімн Україні», «Тут, де землю прадідівську», «Захистім Україну,  вона ж бо не винна», «Від Тарасової душі», «Слухаю серце моєї Вкраїни», «Гей, стали хлопці», «Раз на цей світ народившись», «Я гном із Божою душею», «Казка моєї хати», «Кажуть, вмер в мені співак» та інші.
Заслуговує на увагу  й те, що Іван Стронський щедро розділяє  свої  творчі  прагнення із земляками, також уродженцями Виноградного,  зокрема,  й  з братами Василем та Іваном Салевичами.
Іван Миколайович Салевич – скульптор, голова Чернівецької обласної організації Національної  спілки художників України,  здійснив  художнє оформлення  поетичної збірки І.Стронського «Зоряні  литаври».
І. М. Салевич  живе у Чернівцях. Художник працює  в галузях  станкової  скульптури; твори виконує  у металопластиці, кераміці, бронзі,дереві і станковій графіці. Учасник всеукраїнських та міжнародних  виставок. Скульптурні, живописні твори митця зберігаються  в музеях та приватних колекціях України  і за кордоном. Автор пам’ятника Героям Буковинського куреня та  надгробного пам’ятника Назарієві Яремчуку, меморіальної дошки Б.Крижанівському та інших.
У 1991 році  скульптор створив  проект  сільського меморіалу «Могила пам’яті»,  який є окрасою його рідного села Виноградне.
Впродовж багатьох років  єднає тісна співпраця  Івана Стронського з Василем Салевичем –  диригентом, нині керівником  хорових колективів на Харківщині,  заслуженим працівником культури України,  який щедро вітав  свого творчого побратима – Івана Стронського, відвідавши у ті дні  рідне Виноградне.
В. М. Салевич  активно  пропагує  українську  пісенну спадщину. Він – засновник і керівник  хору  народної пісні «Світанок», який в 2003 році удостоєний почесного звання  – «народний».  З ініціативи митця створено хоровий колектив «Сяйво» при будинку культури «Шибелинкагазвидобу- вання» та хор української народної пісні «Водограй» санаторію «Березівські  мінеральні води»,  регент церковного хору.
Василь Салевич пише музику і  створює  пісні на слова українських поетів, власні авторські твори, обробки народних пісень.  У його доробку вже є  дві пісенні збірки та  декілька пісенних  альбомів.
Уродженець нашого краю часто відвідує рідне село, де  живе  його мати і сестра. Створює пісні на слова поета  Івана Стронського, які звучать  у виконанні  хорових колективів  й на Слобожанщині: «Перед Спасителем нашим ( на 50 псалом)», «Сорокові», «Дністер 83-го», «Ой просила мати сина», «Іде дівча», «Чари кохання», «Упав туман», «Танго для Марічки», «Прощання з Мальвіною» та інших.
У творчому тендемі поета Івана Стронського, художника Івана Салевича  та  диригента  і композитора Василя Салевича виблискує сонячними променями, різнобарвними  самоцвітами,  звучить по особливому велично і гармонійно ода слави, патріотизму  і духовного  возвеличення рідного краю,  що  над Дністром, щедрої землі годувальниці,  батьківської хати і славного  українського родоводу,  незабутніх  життєвих стежин з дитинства і юності,  які єднають уродженців села Виноградне.
Бібліотекарі району з глибокою вдячністю приймають до бібліотечних фондів друковані видання, творчі витвори  знаних у нашому краї  митців.

                                                   Ольга Тракало,
директор Заліщицької ЦБС.
На фото: поет Іван Стронський