Кілька років тому у Чорткові було споруджено, відкрито та освячено меморіал пам’яті полеглим на афганській війні землякам. Над тихоплинною річкою Серет, побіля гостинця, що веде через “залізний” міст у центр міста, тепер зустрічає подорожній і місцевий люд скульптурне зображення Богородиці, яка покриває Своїм Омофором пораненого солдата – воїна-”афганця”.

А неподалік «афганського» меморіалу розташувався пам’ятник-танк („Т-34”) виставлений на постамент у 1975 році. Що ця бойова машина символізує? – цікавляться люди, особливо гості нашого міста. Мабуть, відповідаємо, ця бойова машина піхоти радянського зразка, що «охороняє» в’їзд до районного центру, має пригадувати чортківцям про визволення радянськими воїнами їхнього міста від німців 23 березня 1944 року.
Але чи не краще, запитуємо вже ми у представників чортківської влади та громадських організацій міста, у цей складний для України час, коли на сході нашої держави тривають бойові дії із сепаратистами, під час яких масово гинуть наші хлопці, сей монумент узагалі демонтувати? У нас в Україні, Галичина не є винятком, і так вже тих мілітарних символів неіснуючої держави не полічити. Можна пустити, розмірковуємо про себе, цю грізну бойову машину на переплавку, а виручені кошти направити на потреби української армії, а можливо її ще можна реставрувати/модернізувати і вона допомогла б українським бійцям перемогти російських фашистів. Але останнє слово, звісно, має сказати громада міста…

P.S. Насправді ми хочемо донести до чортківського загалу єдину істину: “Мертві потребують від нас не пам’ятників, а пам’яті…”. Про недоглянуті могили вояків УПА, радянських воїнів поговоримо іншим разом.

One Response