У невеличкому містечку Гримайлів, що на Гусятинщині, на Святвечір існують свої традиції. Вони не кардинально відрізняються від звичних, але деяким людям їжа може видатися дещо дивною.

–       Ми варимо вареники з капустою і кладемо туди копійки – від 1 до 50. Кому попадеться найбільша монета, а вона тільки одна, тому й господар 100 гривень дає та ще й бажання, котре загадаєш, обов’язково збудеться, – розповідає ДОБІ місцева жителька Ольга Глушко. – Найбільше ту справу люблять діти, старші то дуже обережні, бо можна ненароком і зуба вломити до копійки.

А ще в Гримайлові деякі господині роблять канапки. Правда не з ковбасою і маслом, а за власним рецептом.

–       На грінки хліба викладається маса з шпротів та плавленого сиру. На вигляд воно не дуже апетитне, то ми ще зеленню притрушуємо, – каже пані Ольга. – А ще ми варимо узвар з сухофруктів, кміну і чаю. Цукру зазвичай не додаємо. Так він добре втамовує спрагу і дає сил смачно посидіти за столом.

Господиня з Гримайлова розповідає, що на Святвечір у їхній родині з давніх-давен ніхто не вживає алкоголю, лише пару крапель кагору, і то тільки чоловіки.

–       В цей вечір ще піст строгий, то як можна м’яса не їсти, а горілку пити? – продовжує 52-річна жінка. – Віруючі люди собі того не позволяют, ми чекаємо до Різдва, йдемо до церкви, а тоді вже за святковим столом можна і з’їсти і випити.

Лілія КУЛЕНИЧ