Під таким гаслом 20 вересня у Чорткові відбудуться громадські заходи, приурочені до Всесвітнього дня без автомобілів.

У зв’язку з постійним збільшенням кількості авто екологічна ситуація на планеті істотно погіршилася. Автомобіль став одним з головних чинників забруднення атмосфери міст, викидів парникових газів, що спричинюють зміни клімату. Це спекотне літо переконало нас у тому, що зміна клімату відбувається не лише у формі танення арктичних льодів. Вони вже у нашому місті! Людство страждає від численних хвороб цивілізації, одна з причин яких – дефіцит активного руху, гіподинамія. Міста все більше перетворюються на суцільні транспортні коридори, мешкати у яких стає дедалі важче. Споживання викопного пального зростає, а деякі країни стикнулися з тим, що залежність від зовнішніх поставок енергоносіїв прямо обмежує їхній державний суверенітет. І Україна – серед них.
Отже тотальна автомібілізація стала глобальною проблемою всього людства – те, що повинно допомагати жити, при надмірному використанні заважає жити активно, здорово, не наносячи шкоди іншим та Природі. Засилля автотранспорту характерне не тільки для мегаполісів, а й для маленьких міст. І Чортків не виключення.
Саме тому був вигаданий Всесвітній день без автомобіля. Його відзначають щорічно 22 вересня. Він змушує людину замислитися і використовувати автомобіль лише коли це справді необхідно. А почали відзначати цей день французи в 1998 році. До 2001 року до руху проти бездумної автомобілізації приєдналися жителі 35 країн, які у цей день відмовляються від приватного авто на користь велосипедів, громадського транспорту або пішої ходьби. І от нарешті Всесвітній день без автомобіля докотив і до нашого Чорткова.
Отже – у багатьох ситуаціях альтернативою автомобілю може стати велосипед, який стає все більш популярним засобом пересування містом, у подорожах, на відпочинку – і не лише серед молоді. З іншого боку – існує багато не вирішених проблем, що не дозволяють наразі зробити використання велосипеда у місті безпечним та зручним: наразі у Чорткові немає жодної велодоріжки, кількість місць для паркування велосипеда недостатня, сервісне обслуговування у зародковому стані…
До участі у акції 20 вересня запрошуються всі ті, хто прагне перетворити наш Чортків – у місто, зручне для життя і дружнє для природного довкілля:
– студенти та учні шкіл разом із вчителями та батьками;
– пішоходи та пасажири громадського транспорту;
– велосипедисти й люди, які використовують велосипед не тільки заради розваги;
– водії автомобілів, котрі відчувають негативні наслідки від зловживання своїм транспортним засобом і котрим не байдуже, яке довкілля вони залишать своїм дітям та онукам;
– депутати місцевих рад та ті, хто має намір взяти участь наступних виборах органів самоврядування.
У програмі дня: велопарад вулицями міста, вільне спілкування, перегляд документального кінофільму у кінозалі під відкритим небом на території замку Гольських.
Збір учасників – 20 вересня (неділя) о 15-30 на Площі Героїв Євромайдану.
Ініціатори свята: спільнота «ВелоЧортків», велоклуб «Каденс» та ЕГО «Зелений Світ».
Відзначення Дня без автомобіля є виключно громадянською акцією – воно не фінансується органами влади, політичними партіями, комерційними організаціями тощо.

Олександр Степаненко

2 коментарі