Не буду нині шукати корінь у причині винайдення людством петарди. Видно була на неї надоба. Кожен у світі артефакт як причина, безперечно, породжує наслідок.

Петарда являє собою паперову гільзу, наповнену піротехнічною сумішшю. За способом запалювання петарди бувають ґнотовими і тертковими. Спочатку підпалюється головка (на основі фосфору) або ґніт, потім вогонь передається чорному пороху зі сповільнювачем, і по закінченні приблизно п’яти секунд полум’я доходить до розривного заряду (зазвичай, це суміш порошкового магнію і перхлорату калію), який під час горіння створює високий тиск, унаслідок розриває оболонку – стається гучний ляск.
Ляск – лагідна семантика. А направду – дикий вибух. І маємо жахливі картини: утрата свідомості, переляк, мовні дефекти, каліцтво (На концерті “ВІА Гри” були поранені люди. Від вибуху петарди дві людини отримали каліцтва; Через петарду ампутували два пальці — таку сумну звістку змушені були повідомити лікарі рідним 31-річного рівнянина Віктора; Використання петард і салютів призводить до термічних опіків, а інколи стає й причиною каліцтва.).
На Сихові у Львові від вибуху петарди знепритомніла біля церкви пані поважного віку – підлітки, як бездомні пси, снували туди-сюди й кидали людям під ноги відьомський “винахід”.
Була б на це моя воля – заборонив би цю ідіотську розвагу. Та як? Піротехніка, як аптека з підробленими ліками – бізнес, монополія. Чим менший рівень духовности – більший рівень дикости!
Італійський священник-салезіянин Бруно Ферреро залишив нам цікавий і цінний погляд на дикі розваги і вчинки. Вони зникнуть під спопеляючим сонцем культури, зрілости. Проблема криється у тому, що багато людей є незрілими, це стає проблемою суспільства – незрілість. Тоді як засада виховання – це вирощувати дітей, робити так, щоб вони дозрівали. Щоби дитина зростала в сім’ї, потрібно, щоб хоч хтось один у сім’ї був зрілим, дорослим.

Зиновій Бичко, НСЖУ